اجرای تاسیسات و لوله کشی
اجرای انواع لوله کشی (آب وفاضلاب,موتورخانه,گرمایش از کف,شوفاژ,و...)./رفع هرگونه نم درساختمان و بنایی

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 9 آبان 1395

بع آب‌گرم كویل‌دار

 

گروه تاسیسات: متداولترین و بهینه‌ترین روش برای تولید آب گرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن، استفاده از منابع کویل‌دار است. در این نوع مخازن آب داغ یا بخار تهیه شده توسط دیگ، داخل یك كویل حرارتی كه معمولاً از چند شاخه لوله رفت و برگشتی از جنس مس تشكیل می‌شود، گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله مسی از كویل خارج می‌گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت، گرم شدن آب سرد لوله خارجی می‌شود. منابع كویل‌دار علیرغم رواج پكیج‌ها، هنوز هم برای تامین آب گرم ساختمان حرف اول را می‌زنند. گزارش ذیل در راستای معرفی و شناخت بازار منابع‌ كویل آب گرم تهیه شده ‌است با ذكر این نكته كه مطالب عنوان شده، صرفاً نظرات مخاطبان بوده و الزاماً دیدگاه‌ نشریه نمی‌باشد.

توصیف منابع كویل‌دار

محسن رجب‌نژاد، مدیر شركت الوند خدمات و مجری پروژه‌های تاسیساتی به خبرنگار پیام ساختمان می‌گوید: منابع كویل‌دار برای گرم كردن هر گونه سیالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین كاربرد آن در موتورخانه ساختمان و پكیج‌های مخزن‌دار است. ضمن اینكه مصارف صنعتی هم دارد، با این تفاوت كه، حجم كویل‌های صنعتی بزرگتر بوده و ساختار متفاوتی دارند در این گونه مواقع منبع تغذیه آب به لوله‌های فولای بزرگ متصل می‌شود. صنایع فولادسازی، نفت، گاز و... بیشترین مصرف كنندگان این تجهیزات هستند.

وی ادامه می‌دهد: امروزه در موتورخانه‌ها، برای تامین آب گرم مصرفی از منبع كویل‌دار به جای منبع دوجداره استفاده می‌شود و از قبل كارشناسان تاسیساتی میزان مصرف ساختمان نوع و ظرفیت كویل را تعیین می‌كنند. ظرفیت منبع‌های كویل‌دار حداقل 300 و حداكثر 5 هزار لیتر است. برای مثال، در یك ساختمان چهار طبقه با میانگین جمعیت هر طبقه پنج نفر، به یك منبع كویل‌دار 1500 لیتری نیاز داریم. البته برای مصارف صنعتی منابع كویل بزرگ با ظرفیت تا 40 هزار لیتر هم ساخته می‌شود.

رجب نژاد تاكید می‌كند: انتخاب منبع آب گرم به شرایط ساختمان بستگی دارد. در بیشتر موارد چگونگی جابه‌جایی سیال مورد توجه قرار می‌گیرد. منبع آب گرم می‌تواند افقی، عمودی و چند ضلعی باشد. البته مبدل‌های آب گرم هم داریم كه به شكل استیل، صفحه‌ای و استوانه‌ای هستند و كار كویل را انجام می‌دهند و با توجه به حجم كم در مواقعی به كار می‌روند كه از لحاظ مكان دچار مشكل هستیم. همچنین منبع تامین آب گرم می‌تواند چند منظوره(خورشیدی، گازوئیلی و گازی) باشد به شرطی كه سه كویل جداگانه نصب كنیم.

مدیر شركت الوند خدمات، با اشاره به تفاوت‌های منبع كویل‌دار و دوجداره می‌گوید: منبع آب گرم دوجداره شامل دو منبع است، منبع بیرونی و داخلی. منبع بیرونی یك فاصله سه سانتی با منبع داخلی دارد و آب غیر بهداشتی داخل جداره بیرونی منبع گردش می‌كند و آب داخل منبع كه بهداشتی است را گرم می‌كند كه برای شستشو و استحمام به كار می‌رود. در حالی كه منبع كویل‌دار تك‌جداره است و كویل داخل منبع قرار می‌گیرد و از راندمان بالاتری برخوردار است.

ظرفیت كویل واقعی باشد

گرم نگه داشتن آب به این بستگی دارد كه منبع كویل‌دار را تا چه اندازه ایزوله كنیم و ظرفیت آن چقدر باشد. معمولاً اطراف منبع كویل را عایق می‌كنند تا گرمای آن از بین نرود، اگر این كار انجام شود مصرف سوخت كاهش پیدا می‌كند.

حسین فرامرزی، مسئول كنترل كیفی شركت صاحب صنعت آمل به خبرنگار پیام ساختمان می‌گوید: شكل و ظاهر منبع كویل برای مناطق مختلف یكسان است. البته در جاهای كه رطوبت وجود داشته باشد از عایق پشم شیشه برای پوشش منبع استفاده می‌شود. ولی نكته مهم واقعی بودن ظرفیت منبع كویل آب گرم است در غیر این صورت مصرف كنندگان با مشكل مواجه خواهند شد. به اعتقاد این كارشناس تاسیساتی، در حال حاضر به خاطر ضعف كارشناسی هزینه‌های زیادی به مشتریان تحمیل می‌شود. طراحی‌های نادرست تاسیساتی باعث خرید محصولات كارشناسی نشده و تعویض زودهنگام تجهیزات خواهد شد. در صورتی كه اگر از قبل ظرفیت ‌سنجی شود و منبع كویل متناسب خریداری شود، مصرف سوخت موتورخانه كاهش می‌یابد.

چگونگی سفارش و ساخت

منابع آب گرم كویل‌دار با توجه به نوع سفارش در اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند و نمی‌توان الگوی ثابتی را برای موتورخانه یك ساختمان در نظر گرفت. معمولاَ مهندسان طراح تاسیساتی قبل از اینكه كار به پیمانكار ارجاع شود نقشه موتورخانه و نوع تجهیزات آن را مشخص می‌كنند. پیمانكار ممكن است مهندس ناظر تاسیساتی استخدام كند و یا طبق نظر مهندس طراح برای سفارش ساخت و خرید منبع كویل‌دار اقدام كند.

علی زندی، مدیر بازاریابی و فروش شركت حرارت گستر به خبرنگار پیام ساختمان می‌گوید: تولید منابع كویل‌دار تابع یك سری از شرایط خاص است كه در ایران رعایت نمی‌شوند. منابع كویل‌دار از آنجا كه دارای مخازن تحت فشار هستند باید در ساخت آنها از فولادهای آلیاژی مخصوص استفاده شود. معمولاً در ایران از ورق‌هایی استفاده می‌كنند كه از آلیاژهای تحت فشار ساخته نشده‌اند. بنابراین وقتی ورق گالوانیزه گرم تهیه شود در هنگام نرم كردن خاصیت خود را از دست می‌دهد و باعث ایجاد خوردگی در مخزن می‌شود.

زندی با اشاره به ویژگی‌های منابع كویل‌دار تاكید می‌كند: الزاماً باید از فولاد مخصوص مخازن تحت فشار ساخته شوند، بعد از نصب عدسی‌ها و استوانه شدن منبع، برای گالوانیزه كردن اقدام شود، جوش‌های مخزن، زیر پوستی و خودكار باشد، در محل جوشكاری دو لایه رنگ اكوستیك استفاده شود، ضخامت در نظر گرفته شده برای ورق‌های منبع متناسب با فشار كاری و مقاوم در مقابل خوردگی باشد،عدسی‌ها الكتریكال بوده و مخازن تحت فشار، لبه‌دار باشند و در نهایت، سطح حرارتی كویل متناسب با آب گرم مصرفی باشد.

بازار فروش و خدمات

بازار فروش كویل‌های آب گرم تابع تبلیغات و ارائه خدمات مناسب است و در رقابتی تنگاتنگ با پكیج‌ها به بقای خود ادامه می‌دهد. با این حال اگرچه اكثر مردم به منظور استقلال مصرف انرژی از پكیج‌ها استفاده می‌كنند ولی به دلیل امنیت بالای موتورخانه هنوز هم مردم به استفاده از این منابع تولید آب گرم راغب هستند.

مدیر بازاریابی و فروش شركت حرارت گستر می‌گوید: مشكل اصلی بازار تولید و فروش منبع كویل آب گرم، عدم استفاده از متریال درست در هنگام ساخت است در حالی كه باید جنس مخازن آنها از فولاد تحت فشار بوده و عملیات ورق‌كاری و جوشكاری زیر پوستی به درستی انجام شود و محل‌های جوشكاری باید توسط دو لایه رنگ قوسی پوشانده شوند تا در آینده دچار خوردگی نشوند.

به گفته زندی، علیرغم تولید گسترده منابع كویل‌‌دار، برندهای معروف در ایران اندك هستند و اغلب در پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشتریان ساختمان‌های كوچك اغلب با مراجعه به فروشگاه‌ها و بدون توجه به نوع برند، منابع كویل‌دار را خریداری می‌كنند. مدیر بازاریابی و فروش شركت حرارت گستر معتقد است: تنها در پروژه‌هایی كه كارشناس تاسیساتی حضور مستقیم دارد، كیفیت كویل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و در اغلب موارد باید به فروشنده محصول اعتماد كرد. ضمن اینكه قیمت منبع‌های كویل آب گرم تابع شرایط مختلفی است و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آنها در نظر گرفت. اگرچه خدمات پس از فروش این تجهیزات از قانون خاصی تبعیت نمی‌كند ولی برای اطمینان از این مسئله بهتر است از شركت‌های معتبر خریداری شود.

نگهداری و تعمیرات

یك منبع كویل آب گرم از دریچه منهول، ورودی و خروجی، وسایل كنترلی، سوپاپ اطمینان، به همراه یك كویل مسی در داخل منبع، تشكیل شده است. منابع كویل آب گرم در میزان فشار آب ساختمان موثر هستند بنابراین اگر درست تنظیم نشده باشند افزایش و كاهش فشار آب زیادی در طبقات ساختمان خواهیم داشت كه علاوه بر ایجاد مشكل برای ساكنان باعث آسیب منبع كویل و لوله‌های انتقال خواهد شد.

معمولاً در موتورخانه‌های بزرگ، اپراتور استخدام شده و كار نگهداری و تعمیرات را انجام می‌دهد. این موضوع ممكن است ماهیانه یا سالیانه انجام شود. از طرف دیگر؛ اگر كویل‌های آب گرم، منهول داشته باشند، سرویسكار از آنجا وارد منبع شده و ضمن نظافت كویل، آسیب‌های احتمالی را برطرف می‌كند، رعایت این موضوع در ساخت كویل‌های با ظرفیت بالا الزامیست.

 
برچسب ها: منبع دوجداره آبگرم موتورخانه، فروش منبع دوجداره آبگرم موتورخانه، نصب منبع دوجداره آبگرم موتورخانه، قیمت منبع دوجداره آبگرم موتورخانه، انواع منبع دوجداره آبگرم موتورخانه،
ارسال توسط Aghaye nikpour
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ