اجرای تاسیسات و لوله کشی
اجرای انواع لوله کشی (آب وفاضلاب,موتورخانه,گرمایش از کف,شوفاژ,و...)./رفع هرگونه نم درساختمان و بنایی

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 3 خرداد 1395
این محصول با فناوری نانوتکنولوژی نتیجه ادغام فناوری خریداری شده از کشور آلمان و دو پروژه تحقیقاتی این می باشد.
سیستم لوله کشی سه لایه پوش فیت بی صدا

این محصول با فناوری نانوتکنولوژی نتیجه ادغام فناوری خریداری شده از کشور آلمان و دو پروژه تحقیقاتی این می باشد. این سیستم نسل جدید لوله های پوش فیت سه لایه می باشد که با استفاده از فناوری نانو و جهت انتقال بدون صدای فاضلاب داخل ساختمان و همچنین با مقاومت حلقوی بالاتر نسبت به نسل قدیمی خود ( لوله های تک لایه پوش فیت) جهت استفاده در انشعابات فاضلاب خارج ساختمان طراحی گردیده است.

آلودگی صوتی در زندگی روزمره
زندگی مدرن امروز بشر باعث بوجود آمدن بسیاری از ناهنجاری های جدید در جوامع گردیده که آلودگی صوتی یکی از این موارد می باشد. کوچک شدن فضای زیستی در شهرهای بزرگ و استفاده از مصالح سبک و بادوام باعث بوجود آمدن و اجباری شدن استانداردهای جدیدی جهت کنترل صدا در محیط زندگی انسانها در جوامع مدرن گردیده است. در این میان وسایل و تجهیزات تأسیساتی داخل ساختمان مثل فن ها ، فن کویل سقفی و دیواری ، سیستم های لوله کشی آب سرد و گرم و سیستم لوله کشی فاضلاب از عوامل مؤثر تولید صدا در فضاهای زیستی می باشند که می بایست در هنگام انتخاب به استانداردهای تولید صدا و حد تولید صوت این تجهیزات بعنوان یک مشخصه مهم توجه نمود.

 از بین این تجهیزات لوله های انتقال فاضلاب بعلت اینکه بصورت غیر مدفون و در داخل فضای مسکونی بکار برده می شوند نقش مهمی در انتقال صوت ناخواسته به محیط زیستی انسان ایفا می کنند. در این مبحث ضمن تشریح استانداردهای کنترل صوت در فضاهای مسکونی در کشورهای اروپای غربی به مشخصات و خواص لوله های انتقال فاضلاب داخل ساختمان مطابق با این مشخصات پرداخته شود.استانداردهای کنترل صوت در فضای مسکونی ساختمانها
برای پی بردن به میزان مجاز انتشار صوت توسط سیستم های تأسیساتی ابتدا دو استاندارد مرجع در این خصوص در کشورهای اروپای غربی تشریح می گردد.

الف : استاندارد ( DIN 4109 ( Sound Insulation in Buildings – Issued 1989
این استاندارد اولین و ابتدایی ترین استاندارد موجود در مورد کنترل صوت تجهیزات مختلف در فضاهای مسکونی می باشد. در این استاندارد میزان مجاز شدت آلودگی صوتی سیستم های تأسیساتی لوله کشی ، مقدار 30 دسی بل تعیین گردیده است. این استاندارد در واقع حداکثر مجاز انتقال صوت را برای آسایش صوتی انسانها در داخل فضای مسکونی مقدار 30 دسی بل تعیین نموده است که کلیه سیستم های تأسیساتی می بایست این حد را رعایت نمایند. در این استاندارد نوع فضای مسکونی مشخص نگردیده است و تنها به معرفی فضاهایی که می بایست این حد را رعایت نمایند ، پرداخته شده است. این فضاها عبارتند از : حمام ها و سرویس های بهداشتی ، فضای مسکونی ، کلاسهای درس و فضاهای کاری ( دفاتر کاری ، اتاقهای عمل و اتاقهای کنفرانس ).

ب : استاندارد ( VDI 4100 (Sound Insulation in residential buildings – Issued 1994
این استاندارد جدیدترین دستورالعمل و راهنما در مورد عایق سازی صوتی ساختمانهای مسکونی و مقدار مجاز شدت آلودگی صوتی می باشد. در این استاندارد سه درجه مختلف جهت انتقال صوت در ساختمان از جهت نوع ساخت مشخص گردیده اند. کیفیت ساختمان ها با بالا رفتن درجه عایق سازی صوتی بالاتر می رود.معرفی سیستم لوله کشی فاضلاب بی صدا :
در کلیه ساختمان ها و بخصوص در ساختمان های بلند مرتبه ، مشکل عایق سازی سیستم انتقال فاضلاب که یکی از مهمترین منابع تولید صوت ناخواسته می باشد ، یکی از مشکلات اکثر مهندسین تأسیسات و مهندسین معمار می باشد و از آنجا که سیستم فاضلاب منازل اکثرا بصورت غیر مدفون و بصورت نصب در داکت های تأسیساتی کار می شوند ، تلاش برای حل این مسأله بسیار مهم می باشد.

فیزیک انتشار صوت از لوله های فاضلابی به داخل فضای مسکونی
مکانیزم انتشار صوت از لوله های فاضلابی به دو صورت زیر می باشد :

1. روش انتشار صوت از طریق هوا ( Air Borne Noise )
در این روش انتقال صوت ناشی از عبور جریان آب و فاضلاب و ریزش فاضلاب توسط ملکولهای هوا منتقل می شوند و از جداره لوله به محیط مسکونی انتقال می یابد.
2. روش انتقال صوت از طریق سازه ( Structure Borne Noise )
در این روش انتقال صوت ناشی از لرزش سیستم لوله کشی به سازه و توسط سازه به داخل محیط مسکونی منتقل می شود.

دستورالعمل نصب سیستم لوله کشی MURI SILENT PIPE
الف : برش و پخ دار کردن لوله ها
• ابتدا لوله ها می بایست بصورت 90 درجه و با قیچی مخصوص گردبر برش داده شود.
• سپس توسط دستگاه مخصوص ، سر لوله ها با زاویه حدود 15 درجه پخ دار شود.
• سپس تمام براده ها و لبه های تیز توسط کاردک مخصوص بریده و پاک شود.

ب : انجام اتصال لوله و اتصالات
• برای شروع انجام عمل اتصال ، باید سر لوله و اتصالات کاملا تمیز و عاری از هرگونه براده و لبه تیز باشد.
• لبه خارجی واشر درون سوکت را به مقدار کمی از روغن مخصوص نصب این شرکت آغشته نموده ، سپس لوله تا انتها درون اتصال فشار داده شود.
• با استفاده از ماژیک روی لوله ها بصورت واضح و قابل دید نشانه گذاری شود.
• در طول لوله های بزرگتر از 50 سانتیمتر ، لوله به مقدار 1 سانتیمتر از داخل اتصال بیرون کشیده شود.
• در طول لوله های کوچکتر از 50 سانتیمتر ، احتیاج به بیرون کشیدن لوله از اتصال نمی باشد.

ج : نصب سیستم لوله کشی
این سیستم لوله کشی دارای سه نوع بست مخصوص لوله کشی می باشد که می بایست طبق این دستورالعمل اتصال صورت پذیرد. انواع بستهای این سیستم عبارتند از :
1- بست ثابت 2- بست متحرک 3- بست بی صدا ( بست رایزر عمودی )

در شاخه های عمودی :
• در رایزرهای عمودی هر طبقه از ساختمان برای نصب سیستم لوله کشی بی صدا می بایست از یک بست بی صدا و یک بست متحرک استفاده نمود. توصیه می گردد بست بی صدا در فاصله 3/1 ارتفاع از سقف در زیر سوکت لوله و بست متحرک در فاصله 3/1 ارتفاع از کف قرار گیرد.

• در محل عبور و یا قرارگیری لوله و اتصالات در داخل کف یا سقف سطوح توسط عایق پوشانده شود تا لوله و اتصال در معرض سطوح تیز و برنده قرار نگیرد. همچنین محل عبور لوله و اتصالات در کف و یا سقف باید اجازه حرکت عمودی به لوله و اتصالات را بدهد و از بکار بردن ملات و یا هر نوع وسیله مهارکننده حرکت عمودی لوله و اتصال جدا خودداری گردد.

• برای اتصال رایزر به شاخه افقی از دو زانوی 45 درجه با فاصله حداقل 25 سانتیمتر استفاده گردد.

در شاخه های افقی :
• در طول لوله های کوچکتر یا مساوی 10 برابر قطر خارجی لوله ، از بست ثابت در پشت سوکت لوله استفاده شود.
• در طول لوله های بزرگتر از 10 برابر قطر خارجی لوله ، از بستهای متحرک اضافی استفاده شود. فاصله بین این بست های ثابت و متحرک نباید بیش از 10 برابر قطر خارجی لوله باشد.

نحوه استفاده از رابط های عمودی ( رایزری )
با توجه به الزامات نصب و انبساط طولی لوله های عمودی ، رابط مخصوصی جهت این منظور با استفاده از استانداردهای بین المللی طراحی و تولید گردیده است. در رایزرهای عمودی فاضلاب داخل ساختمان و یا رایزرهای آب باران در صورت استفاده از رابط های رایزری می بایست از دستورالعمل زیر جهت نصب استفاده شود.

توجه اینکه در طول لوله های بزرگتر از 50 سانتیمتر لوله می بایست به مقدار 1 سانتیمتر از داخل اتصال بیرون کشیده شود.

سیفون فاضلابی مخصوص :
جهت مانع شدن ورود هوا و گازهای داخل سیستم لوله کشی فاضلاب به فضاهای داخلی ساختمان از سیفون ها استفاده می گردد.

بر طبق مقررات ملی ساختمان ایران ف مقدار عمق هوابند سیفون نباید از ارقام زیر کمتر باشد.

- قطر نامی لوله خروجی فاضلاب بزرگتر از 50 میلیمتر ، عمق هوابند سیفون 50 میلیمتر
- قطر نامی لوله خروجی فاضلاب تا 50 میلیمتر ، عمق هوابند سیفون 75 میلیمتر
برچسب ها: سیستم لوله کشی بوش فیت، بوش فیت فاضلاب، لوله های مورد استفاده بوش فیت، اجرت لوله کشی بوش فیت، قیمت لوله کشی بوش فیت،
ارسال توسط Aghaye nikpour
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ