تبلیغات
اجرای تاسیسات و لوله کشی خانگی و صنعتی - انواع سیستم های لوله کشی
اجرای تاسیسات و لوله کشی خانگی و صنعتی
اجرای انواع لوله کشی (آب وفاضلاب,موتورخانه,گرمایش از کف,شوفاژ,و...)./رفع هرگونه نم درساختمان و بنایی

مرتبه
تاریخ : شنبه 4 اردیبهشت 1395سیستم لوله كشی با برگشت مستقیم

  
در این روش، آب برگشتی از هر دستگاه پخش كننده ی حرارت مستقیما وارد لوله برگشت شده، مسیر حركت به سمت موتورخانه را طی می كند. در این لوله كشی، دستگاه پخش كننده ی حرارتی كه به موتورخانه نزدیك تر است، نسبت به دستگاه های دیگر طول لوله ی رفت و برگشت كمتری (افت فشار كمتری در مسیر) در نتیجه آب در مدار دستگاه راحت تر و بیشتر سیركوله شده، در مدارهای دستگاه های دورتر ، كمتر جریان می یابد.
این طریقه لوله كشی برای جایی كه دستگاه های پخش كننده حرارت دارای افت فشار های نامساوی (مانند فن كویل های هستند و هر كدام نیز یك شیر تنظیم كننده (balancing valve) دارند، توصیه می شود. لازم به ذكر است سیستم لوله كشی رادیاتور ها در ساختمان های كوچك با برگشت مستقیم انجام می گردد.
 

سیستم لوله كشی مختلط

  
در این سیستم قسمتی از لوله كشی برگشت به صورت مستقیم و قسمتی دیگر به طور معكوس انجام می شود. در شكل یك سیستم لوله كشی مختلط به طریقی كه در آن برگشت در رایزرها به صورت مستقیم و در هدر به روش معكوس انجام گردیده، نشان داده شده است. در این سیستم مجموع اندازه طول لوله رفت و برگشت و در نتیجه مقدار افت فشار در مسیر لوله كشی برای دستگاه ها مساوی نیست.
 
اختلاف مقدار جریان آب به مقدار افت فشار محاسبه شده در رایزرهای رفت و برگشت بستگی دارد كه شامل افت فشار های زیر است:
  1. افت فشار در مدار لوله كشی رفت و برگشت هر دستگاه تا محل برگشت معكوس

  2. افت فشار در خود دستگاه

  3. افت فشار در وصاله ها و شیرهای هر مسیر

لازم به ذكر است كه لوله كشی قسمت برگشت معكوس سیستم می تواند در كف زیرزمین و یا در داخل سقف كاذب آن نیز پیاده شود.

سیستم لوله كشی با برگشت معكوس

  
اگر دستگاه های پخش كننده گرما دارای افت فشار مساوی و یا تقریبا مساوی باشند، لوله كشی با برگشت معكوس برای آنها پیشنهاد می شود. در این سیستم آب برگشتی از دستگاه ها در جهت حركت آب در لوله رفت حركت می كند تا لوله برگشت آب آخرین دستگاه نیز به آن متصل می گردد، پس از آن آب به سمت موتورخانه حركت خواهد كرد.
در این سیستم لوله كشی مجموع طول لوله های رفت و برگشت برابر هستند، در نتیجه افت فشار در مدار لوله كشی تمام دستگاه ها مساوی است. اگر افت فشار آب در خود دستگاه مساوی یا تقریباً مساوی باشد، مقدار آب در هر مدار متناسب با قطر لوله محاسبه شده، جریان خواهد یافت. لازم به ذكر است كه سیستم لوله كشی بیشتر ساختمان ها به این روش انجام می شود.

برچسب ها: انواع سیستم های لوله کشی، نحوه اجرای سیستم لوله کشی، سیستم های لوله کشی ساختمان، سیستم های لوله کشی صنعتی، لوله کشی خانگی و صنعتی،
ارسال توسط Aghaye nikpour
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ